RESURSNI CENTAR ZA DJECU I MLADE „PODGORICA“ PROSLAVIO 72 GODINE RADA

Resursni centar za djecu i mlade „Podgorica“ obilježio je 72 godine rada. Tim povodom pripremljen je i snimljen kulturno-zabavni program koji je objavljen na sajtu škole.

Kako je u svom obraćanju istakla direktorica mr Mirjana Popović, ova ustanova prošla je čitav niz reformi i transformacija − od Doma slijepih u Perastu 1948. godine, preko Zavoda za školovanje i  profesionalnu rehabilitaciju invalidne djece i omladine u Titogradu, do sadašnjeg, od 2012. godine, Resursnog centra za djecu i mlade „Podgorica“.

„Danas predstavljamo istinski resurs u procesu inkluzije u Crnoj Gori. Rezultati koje postižemo su zavidni. Pored ostalih, u ustanovi se intenzivno sprovodi program Rane intervencije kojom je obuhvaćeno sve više djece. Ove školske godine imamo ukupno 39 polaznika uzrasta od nula do šest godina. Sa njima i roditeljima u okviru programa individualno rade stručnjaci različitih profila. Pored navedenog programa, djeci i njihovim roditeljima, tj. porodici omogućavamo da u prostoru Centra za rani rast i razvoj dobiju različite vidove grupne podrške − od druženja, edukacije do socijalizacije.  U ustanovi se takođe realizuje obrazovno-vaspitni proces u okviru osnovne i srednje škole, kao i u okviru Posebnog programa.

Stručni saradnici i nastavnici kontinuirano pružaju podršku kroz savjetodavni i instruktivni rad djeci, kroz asistivni kabinet svojim kolegama i roditeljima i u redovnom sistemu vaspitanja i obrazovanja“, kazala je direktorica Popović, i dodala se se bez kvalitetne i kontinuirane međusektorske saradnje ne mogu implementirati vrijednosti inkluzije, ne samo u obrazovanju, nego i u ukupnoj društvenoj zajednici.

„Posvećeno vodimo računa da sve aktivnosti koje u ustanovi sprovodimo budu, prije svega, u najboljem interesu djeteta, uz uvažavanje međunarodnih i nacionalnih pravnih normi i strategija u sferi zaštite ljudskih, odnosno dječjih prava“, naglasila je direktorica.

Ona je navela da su i u postojećim uslovima pandemije uspjeli da se organizuju i realizuju aktivnosti, poštujući epidemiološke mjere  i težeći da u novonastaloj situaciji očuvaju ono što je najvrednije, a to je zdravlje djece i zaposlenih.

Ustanova je uspjela da učešćem u EU projektu „Poboljšanje dostupnosti i pristupačnosti zdravstvenih i socijalnih usluga radi poboljšanja kvaliteta socijalne uključenosti za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju − ASIQ“ obezbijedi novac. On će biti iskorišćen za rekonstrukciju internata, nabavku prilagođenog kombi vozila za prevoz djece, opremanje kuhinje, logopedskih i tifloloških kabineta, kao i omogućavanje studijske posjete regionalnim ustanovama koje pružaju podršku djeci sa smetnjama, odnosno djeci sa posebnim obrazovnim potrebama.

Lj. V.

 

 

 

Back to Top