nauka

VELIKO INTERESOVANJE CRNOGORSKIH ISTRAŽIVAČA ZA UMREŽAVANJE SA EVROPSKIM KOLEGAMA

„Evropski program saradnje u nauci i tehnologiji predstavlja važan most koji povezuje našu zemlju sa evropskim istraživačkim zajednicama i omogućava nam da zajedno gradimo budućnost zasnovanu na inovacijama, znanju i tehnološkom napretku“, poručila je ministarka prosvjete, nauke i inovacija prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović na otvaranju događaja posvećenog COST (Evropski program saradnje u nauci i tehnologiji) programu, na kojem je prisustvovalo gotovo 100 crnogorskih istraživača.

PREDAVANJA NAUČNIKA SVJETSKOG UGLEDA, KAVČIĆA I MARKOVIĆA NA UNIVERZITETU CRNE GORE

Dva velika imena nauke obilježila su svojim predavanjima dan na Univerzitetu Crne Gore (UCG), čuveni prof. dr Aleksandar Kavčić, poznat po patentu zbog kojeg je Univerzitet Karnegi Melon  dobio 750 miliona dolara sudske odštete i prof. dr Slobodan Marković, jedan od vodećih svjetskih istraživača u oblasti geonauke, odnedavno i gostujući profesor UCG.  

USVOJENA MAPA PUTA ZA NOVU STRATEGIJU PAMETNE SPECIJALIZACIJE

Crna Gora počela je izradu nove Strategije pametne specijalizacije (S3), a Mapa puta i informacija o tim aktivnostima usvojena je na sjednici Savjeta za inovacije i pametnu specijalizaciju. Naredni korak je formiranje Nacionalnog S3 tima za izradu Strategije, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija. 

Predavanje prof. dr Slobodana Markovića: KOLIKO JE LEDENO DOBA BILO HLADNO KOD NAS

Jedan od vodećih svjetskih istraživača u oblasti geonauka prof. dr Slobodan Marković održaće u petak 12.30 sati, u Rektoratu Univerziteta Crne Gore (UCG) predavanje na temu „Koliko je ledeno doba bilo hladno kod nas?“.

Marković je redovni je profesor Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu od 2009. godine. Od decembra 2023. godine, kao rezultat inicijative Odbora za interdisciplinarne i multidisciplinarne studije, te odluke Senata, angažovan je kao gostujući istraživač i predavač na UCG.

Dr Miloš Borozan: BOGATSTVO INFORMACIJA STVARA U ISTO VRIJEME SIROMAŠTVO PAŽNJE

„Istorijski trenutak u kojem živimo djeluje svjetlosnim godinama daleko od prosperiteta koji su prethodne generacije zamišljale. Svjedoci smo ratnih sukoba u oko 80 zemalja svijeta, humanitarnih katastrofa u Palestini, Sudanu i Jermeniji. Po podacima svjetske banke 689 miliona ljudi živi ispod granice siromaštva, ekonomske nejednakosti su na nivou iz 1910. godine. Osam i po miliona mladih uzrasta od 15 do 29 godina samo unutar Evropske unije (EU) su van obrazovnog i sistema rada.

Međunarodna agencija za atomsku energiju: POMAŽU PROJEKTE IZ OBLASTI ZDRAVLJA LJUDI, ENERGETIKE, BEZBJEDNOSTI...

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) sa sjedištem u Beču, objavila je poziv za pripremu i podnošenje projektnih prijedloga za ciklus tehničke pomoći zemljama članicama 2026-2027. godina, saopštilo je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore.

Pružena je mogućnost predlaganja projekata nacionalnog, regionalnog ili interregionalnog karaktera. Nacionalni projekti su kategorija koja se bazira na identifikovanim potrebama zemalja članica (u skladu sa djelatnošću IAEA) i moraju imati svoje uporište u Okvirnom programu za zemlju (Country Programme Framework-CPF).

CRNA GORA ZAPOČELA NOVI CIKLUS IZRADE STRATEGIJE PAMETNE SPECIJALIZACIJE

Crna Gora je započela novi ciklus strateškog planiranja pametne specijalizacije održavanjem dvodnevne obuke na temu dizajna ove strategije. Događaj je održan u prostorijama Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija uz podršku Domena Boleta, eksperta za ko-kreaciju inovacionih ekosistema i transfer znanja.

Pages

Back to Top