Predstavljeni rezultati projekta INTERVET WB: KORISNA ISKUSTVA IZ EVROPSKIH ŠKOLA

U fokusu prezentacije dosadašnjih rezultata projekta „Internacionalizacija sistema za stručno osposobljavanje u zemljama Zapadnog Balkana“ − INTERVET WB, koju je organizovala Privredna komora Crne Gore, bile su obuke učenika i nastavnika srednjih stručnih škola u inostranstvu, kao i predstavljanje budućih aktivnosti u projektu.

Prema riječima direktorice Sektora za projekte u Privrednoj komori Tanje Radusinović, cilj projekta je unapređenje stručnog obrazovanja sa posebnim osvrtom na znanja i vještine stečene kroz praksu.

Podsjetivši da je Privredna komora aktivan partner Ministarstvu prosvjete u reformi i razvoju sistema stručnog obrazovanja, ona je kazala da je zajedničkim naporom Centra za stručno obrazovanje, Ministarstva prosvjete i socijalnih partnera  školske 2004/2005. godine upisana prva generacija po dualnom sistemu kod renomiranih poslodavaca, ali i Komorskih aktivnih članica.

Radusinović je dodala da implementacija projekta INTERVET WB predstavlja pionirski poduhvat u našoj zemlji, kada se govori o mobilnosti učenika i nastavnika iz srednjeg stručnog obrazovanja.

„Na ovaj način stiču se i razmjenjuju iskustva i dobra praksa o sistemima stručnog obrazovanja evropskih i država u procesu proširenja“, istakla je ona, i navela da je projektom omogućeno priznavanje prakse učenicima, kao i valorizacija boravka nastavnika na obukama.

Direktor Direktorata za opšte srednje obrazovanje, stručno obrazovanje i cjeloživotno učenje u Ministarstvu prosvjete Slobodan Savović ocijenio je da INTERVET predstavlja jedan od najvažnijih projekata koje ovo ministarstvo organizuje u saradnji sa Privrednom komorom, te najavio brojne aktivnosti i u sljedećoj godini.

„Glavni cilj ovog projekta jeste da promoviše ulogu i značaj srednjih stručnih škola i njihovih učenika“, naglasio je on, dodajući da se ovim želi poslati snažna poruka o važnosti dualnog i stručnog obrazovanja.

Prema njegovim riječima, Ministarstvo kroz ovakve projekte želi da motiviše učenike da upišu srednje stručne škole, te ukaže na značaj iskustva, kompetencije i vještine koje mogu steći pohađajući ljetnje škole mobilnosti.

„Želimo da naši učenici izađu iz okvira Crne Gore i da se povežu, da donesu dragocjena nova znanja, kulturu i vrijednosti“, poručio je Savović.

Kako je kazala, Ana Filipović iz Privredne komore, inače koordinatorka projekta INTERVET WB za Crnu Goru, do sada su realizovane četiri obuke profesora u Španiji, Francuskoj, Holandiji i Malti, kao i četiri obuke učenika u Italiji, Poljskoj, Sloveniji i Španiji.

Ona je najavila da će treća ljetnja škola za nastavnike srednjih stručnih škola biti organizovana u aprilu naredne godine u Dordrehtu,  a četvrta obuka učenika u u junu i julu 2023. godine u Sevilji. U oktobru iduće godine biće održana završna konferencija INTERVET WB projekta.

Nastavnici koji su učestvovali u projektu istakli su pozitivna iskustva iz evropskih škola, posebno sjajne mentore koji su prenosili znanja.  Ukazali su da naša država treba više da se angažuje na razvoju stručnog osposobljavanja, te promoviše ovaj vid obrazovanja i srednje stručne škole.

Posebno su apostrofirali da je sistem obrazovanja u Evropi drugačiji nego kod nas, da su učenici u srednjoj školi do 16. godine, nakon čega već imaju mogućnosti da se zaposle, ako ne žele dalje da se obrazuju.

Učenici srednjih stručnih škola naveli su da su stekli korisna iskustva tokom boravka u evropskim gradovima, koje ih je pripremilo za tržište rada i samostalan život u svijetu odraslih. Kazali su i da su upoznali evropske zemlje i kompanije u kojima su obavljali praksu i pokazali šta umiju kao učenici srednjih stručnih škola.

Lj. V.

 

Izvor: Privredna komora

Back to Top