POČELA MEĐUNARODNA KONFERENCIJA O POLITICI DRŽAVNOG I KULTURNOG IDENTITETA

Dvodnevna međunarodna konferencija “Politike državnog i kulturnog identiteta u kontekstu savremenih međunarodnih odnosa” počela je juče u hotelu Hilton u Podgorici.  

Na otvaranju konferencije su govorili: Dragica Milić, generalna direktorica Direktorata za kulturno-umjetničko stvaralaštvo Ministarstva kulture, Zoran Janković, državni sekretar za politička pitanja Ministarstva vanjskih poslova i Norbert Beckmann-Dierkes, direktor predstavništva Konrad Adenauer Stiftung.

Generalna direktorica Milić je u svom obraćanju rekla: „Današnja konferencija je, zapravo, nastavak dobrih i prijateljskih komunikacija koje Ministarstvo kulture ima sa Fondacijom 'Konrad Adenauer', a zasnovane su na istovjetnim, evropskim, vrijednostima kulturnog razvoja. Dakle, mi kulturu zajednički prepoznajemo kao nužnu pretpostavku svekolikog društvenog napretka, koja neupitno zavređuje intenzivniju uključenost u sve procese izgradnje države, posebno u savremenom kontekstu evropskih integracija i evropskog kulturnog identiteta, koji se temelji na kulturnoj raznolikosti.“ 

„Na osnovu našeg iskustva, može se reći da kultura postaje sve značajniji instrument u međunarodnim odnosima i saradnji. Međutim, njena kompleksnost i višeznačnost  pruža mnogo više mogućnosti za korišćenje tih nepresušnih potencijala, sa statusom civilizacijske tekovine, zbog čega aktivnosti na ovom planu moraju biti još intenzivnije,“ dodala je Milić. 

“Kultura pruža osnov za međukulturnu interakciju i predstavlja prvu tačku susreta različitih diplomatija, jer njeguje simboličke vrijednosti naroda i država. Savremeno doba koje karakteriše globalizacijaobavezuje nas da sa posebnom pažnjom pristupamo očuvanju svih pojedinačnih kulturnih vrijednosti, kako bismo zadržali prepoznatljivost naših kultura, država i regiona,” istakao je državni sekretar Janković.

“Dodatni značaj ove konferencije jeste njena organizacija u saradnji sa fondacijom 'Konrad Adenauer', koja je višegodišnji partner Crne Gore kada je u pitanju održavanje ovakvih i sličnih događaja. Zahvaljujući tom partnerstvu, danas i sjutra ćemo i mati priliku da čujemo i izlaganja koja će omogućiti uvid u određene kulturne prakse i djelatnosti iz SR Njemačke. Ovaj osvrt će biti posebno značajan sa aspekta poređenja regionalnih i praksi njemačke kulture,” zaključio je Janković.

Direktor predstavništva Konrad Adenauer Stiftung Norbert Beckmann-Dierkes je rekao: “Kultura je ogledalo i motor društvenog i političkog razvitka i prosperiteta. Evropa je kontinent kulturnog bogatstva,diverziteta. Ova raznolikost je bogatstvo, ali i korijen budućeg razvoja. One su zajedničko nasljeđe, ali isto tako i zajednička obaveza i šansa. Crna Gora je dio tog evropskog identiteta.”

Tokom prvog dana konferencije organizovana su tri panela: Međunarodni strateški okvir ‒ nacionalni vs evropski eksperti, Savremene politike i prakse brendiranja država, gradova i regiona i Aspekti savremenih kulturnih politika za pozicioniranje malih država u međunarodnom kontektu, na kojima su govorili: Ana Vukadinović, generalna direktorka za ekonomsku diplomatiju i kulturnu saradnju Ministarstva vanjskih poslova; dr Stefan Wolle, naučni rukovodilac  DDR Muzeja u Berlinu; dr Ljiljana Rogač Mijatović, profesorica na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu; prof. mr Janko Ljumović, profesor na Fakultetu dramskih umjetnosti UCG; Lars Jörn Zimmer, poslanik CDU-a u pokrajinskom parlamentu Sahsen Anhalta; doc. dr Edin Jašarović, profesor na Fakultetu dramskih umjetnosti, UCG; prof. dr Božo Skoko, profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu i Frank Baumann, direktor Gothe instituta u Beogradu.

Tokom drugog dana konferencije, će se održati danas,biće organizovana dva panela: Kompleksnost kulturnog identiteta – Pogled sa strane i Brenidranje kulture.

Konferenciju organizuju Ministarstvo kulture, Ministarstvo vanjskih poslova i Fondacija „Konrad Adenauer“.

Konferencija je dio višegodišnjeg Programa Kreativna Crna Gora: Identitet, imidž, promocija 2017-2020. i posebno akcentuje pitanje kulturne diplomatije i identiteta Crne Gore u savremenom kontekstu, kroz prezentaciju studija slučaja uspješnih politika i praksi drugih zemalja i kultura.

Back to Top