ODRŽANA XII SPECIJALNA OLIMPIJADA

Dvanesta Specijalna olimpijda organizovana je i ove godine u OŠ „Ilija Kišić“ iz Zelenike. Ovo takmičenje okupilo je učenike i korisnike resursnih i dnevnih centara, škola koje imaju inkluzivno obrazovanje i integrisana odjeljenja, te eminentne stručnjake koji rade u ovoj oblasti u ustanovama i institucijama u Crnoj Gori

Specijalna olimpijada je prepoznata kao državni projekat koji su finansijski podržali Ministarstvo prosvjete i Opština Herceg Novi, a organizatori su škola domaćin i NVO „Specijalna olimpijada“ iz Podgorice.

Na XII Specijalnoj olimpijadi učestvovali su Resursni centar „Prvi jun“ Podgorica, RC „Peruta Ivanović“ Kotor, Resursni centar za djecu i mlade Podgorica, kao i dnevni centri iz Bijelog Polja, Berana, Plava, Pljevalja, Rožaja, Cetinja, Ulcinja, Nikšića, Herceg Novog i Dječijeg doma „Mladost“, zatim iz osnovnih škola „Olga Golović“ − Nikšić, „Njegoš“ − Kotor, „Jugoslavija“ − Bar, „Lovćenski partizanski odred“ − Cetinje, „Vuk Karadžić“ − Berane, „Boško Buha“ − Pljevlja, „Božidar Vuković Podgoričanin“ − Podgorica, „Dušan Korać“ − Bijelo Polje i škola domaćin „Ilija Kišić“. Takmičenja u više sportskih  disciplina: fudbal, stoni tenis, pikado, atletika, brzo hodanje, održana su u Sportskom centru u Igalu.

Za učesnike olimpijade organizovan je izlet brodom po zalivu koji je poklon Turističke organizacije Herceg Novi, a potom i svečana dodjela medalja.

Kako je ocijenila OŠ „Ilija Kišić“ Snežana Mirković, olimpijada je dostigla nivo koji treba njegovati i forsirati. „Mi ćemo se u školi truditi da unaređujemo i očuvamo ono što je prethodni direktor Đorđije Radović započeo“, rekla je ona.

Specijalna olimpijada je događaj koji je značajan vid podrške kada su u pitanju osobe sa intelektualnim smetnjama, objasnio je  Aleksandar Vuksanović, predsjednik Specijalne olimpijade iz Podgorice.

„Igre su masovne, veliki je odziv svih institucija i ustanova, udruženja roditelja koji rade sa osobama sa intelektualnim smetnjama. Nadam se da će se taj trend nastaviti i da će iduće godine biti još masovnije i kvalitetnije. To je prozor u svijet za osobe sa intelektualnim smetnjama na čemu Specijalna olimpijada već dugo radi. Ovo je više od sporta, ovdje se druže, razmjenjuju iskustva i jednaki su među jednakima. Takođe, jedan je od događaja gdje se naši takmičari filtriraju na osnovu rezultata jer u narednom periodu imaju priliku da učestvuju na međunarodnim takmičenjima kao što su ljetnje ili zimske olimpijske igre, međunarodni turniri, evropska prvenstva u fudbalu, atletici, stonom tenisu i slično“, ukazao je Vuksanović.

Uz sportska takmičenja, održan je i okrugli sto „Dvadeset godina implementacije inkluzivnog procesa u Crnoj Gori“, u čijm radu je učestvovalo oko dvadeset stručnjaka, a zaključci su upućeni Ministarstvu prosvjete.  

Prvi je da Ministarstvo prosvjete da saglasnost za angažovanje onolikog broja asistenata u nastavi koliko je predviđeno rješenjima komisije o usmjeravanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama. Drugi je da je potrebno zadržati integrisana odjeljenja kao neophodnu podršku inkluzivnom obrazovanju. Treći zaključak je da treba podići na veći nivo saradnju sa resursnim centrima u pravcu razvijanja vještina nastavnika koji rade u inkluzivnom obrazovanju.

Direktor Resursnog centra „Prvi jun“ Željko Darmanović smatra da ova tema zaslužuje još veći skup i da  o inkluziji treba otvoreno razgovarati.

On je objasnio da naše društvo teži ka inkluzivnom obrazovanju i društvu, ali da nije nimalo lako doći do tog cilja, te da svi moraju da se pripreme i dugo rade na tome jer i mnogo razvijenije države u Evropi i dalje teže ka kvalitetnom inkluzivnom obrazovanju.

Pripremila: Lj. V.

Izvor: radiohercegnovi.net

Back to Top