ZBIRKA POEZIJE DRAGIŠE JOVOVIĆA “POETSKA BAŠTA”: OSOBENA VRSTA PUTOVANJA KROZ DJEČJE ŽELJE, SNOVE

Književnik Dragiša Jovović potvrdio je i svojom zbirkom poezije “Poetska bašta” da je saradnik, saputnik, prijatelj djeci. I temama, motivima,  idejama, opisima, stihom. Knjigu je objavio Zavod za udžbenike i nastavna sredstva u okviru biblioteke Zublja koja je pokrenuta 2011. godine s ciljem da podstiče i podržava originalno stvaralaštvo za djecu i odrasle u Crnoj Gori i time njeguje čitanje kao životni stil.

Zbirka je, kako kaže urednica izdanja Jadranka Đerković, zamišljena kao osobena vrsta putovanja kroz  dječje želje, snove, znatiželje, tajne, djetinjstvo i njegove ljepote, ali i svijet odraslih u kojem je dijete čovjek važan. Malog ali i odraslog čitaoca pjesnik Dragiša Jovović uvodi u sjećanje na svoje djetinjstvo i ranu mladost, uspomene i doživljaj svijeta...

“U  pjesmama književnik  opisuje  prirodu, druženje s biljkama i životinjama, radost pri susretu sa zavičajem, bakom, đedom, učiteljicom, drugovima, knjigama. Opisuje i prve đečje samostalne korake koji započinju dolaskom u školu, u novi grad, u sredine koje nijesu  uljuljkano krilo najbližih i poznatih, ali su  inspirativni i  pogodni ambijenti  i za  vrcavu šalu i za zbilju, sanjarenje, ubrzani ritam srca zbog kojeg misao zapišti a jezik se sveže u čvor, preživljavaju se ljubavne zgode i razni marifetluci... stiču se iskustva, sazrijeva, umuje i ponekad mudruje”, ističe Đerkovićka.

U “Poetskoj bašti” pedagoški momenat je prisutan i vrlo bitan. On predstavlja liniju sa koje se rijetko  silazi  zbog umjetničke forme. Jedna od karakteristika Jovovićevih stihova jeste i smjelo kombinovanje arhaičnih riječi i savremenog pristupa temama. Jezik je muzikalan, jezgrovit i slikovit, blizak i starima i mladima...

Recenzentkinja Sofija Kalezić Đuričković smatra da je riječ o ostvarenju koje djeca lako mogu doživjeti, osjetiti i uključiti u sopstveno životno iskustvo Ovaj izbor sastoji se od pjesama koje su već objavljivane u njegovim zbirkama poezije Da te pitam, Koncert na obali, Zavrzlamke, ali i onih novih, sa kojima mladi čitaoci prvi put imaju priliku da se sretnu.

„Kvalitet i posebnost Jovovićeve „Poetske bašte“ proizišli su kako iz  naratorskog dara samog autora, koji se prilikom stvaranja djela vješto koristio crnogorskim jezikom izuzetne čistote, tako i iz originalnosti i autentičnosti njegovih pjesničkih struktura, od kojih su mnoge nastale putem igre riječi, što ne umanjuje istinitost njihove poruke. Stoga pojedine od njih, kao što je slučaj sa pjesmom Zavrzlamka, djeluju kao da su istovremeno predviđene za dječji i omladinski uzrast“, kaže Kalezić Đuričković.

Ona ocjenjuje da su pjesme Ruža i Uspavanka najnježnije u ovoj zbirci, dok ciklus Pred ogledalom čine ostvarenja Lice, Oči, Nos, Usne, Jezik, Uši, Čudna šuma, Brkovi, Vrat, Grlo, Ruka, Prsti i Noge, koja na zanimljiv i maštovit način djetetu pomažu da upozna sebe. Pjesma Majka priključuje se velikom skupu tvorevina posvećenih temi majčine brige, ljubavi i žrtvovanja za čedo i porodicu.

 „Ostvarene maštom koja predstavlja poziv na iskustvo, mada može biti i bijeg od stvarnosti, pjesme u zbirci Poetska bašta malim čitaocima pružaju iluziju oslobađanja od dnevnih briga, nesporazuma i nesnalaženja u školi i okolini, otkrivajući im tajne i ljepote prve ljubavi, što je uspjelo izraženo u tvorevinama Ljubavne čarke, Jezik u čvoru, Ljubavne patnje, Čudno stanje, Pusti srce i Od mržnje do ljubavi, koje su obuhvaćene poetskim ciklusom Pod mjesečinom. Svojom jednostavnošću i slikovitošću umjetničkog izraza poezija Dragiše Jovovića je prepoznatljiva i prikladna za dječiji uzrast, njihova iskustva, interesovanja i doživljaj svijeta“, ističe recenzentkinja.         

Zbirka “Poetska bašta” sadrži sedam ciklusa ( Roj sjećana, U smokvinom hladu, Pred ogledalom, Školsko zvono, Pod mjesečinom, Roj iskustva, Kuća moja). Oni svojim naslovom upućuju na teme pjesama i predstavljaju zbir stvaralaštva za igru, razonodu, pouku i poruku.

 

Lj. V.

Back to Top